Aprašymas

Šakotis – jo kilmė ir istorija

Jau penkioliktame amžiuje buvo žinoma, kad šakočiai kepami Europoje. Jį kepdavo vienuoliai, o receptus laikė paslaptyje. Šiandien yra žinoma apie 60 šakočio pyrago receptų. Šakočiai taip pat populiarūs Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Portugalijoje, Švedijoje, Turkijoje, Japonijoje ir kitose šalyse. Skiriasi išvaizda, forma, šakelių skaičius, net skonis ir sudėtis. Kiekviena valstybė turi savo tradicinį šakotį. Kaina jo taip pat skirsis: nuo itin žemos iki itin aukštos.

Kas yra šakotis ir kaip jis atkeliavo į Lietuvą? Visų pirma tai aukštas, tuščiaviduris konditerijos gaminys, kurį sudaro daug plonų sluoksnių. Šakočiai yra gaminami iš kvietinių miltų, cukraus, kiaušinių ir grietinės bei kitų ingredientų. Tešla, pilama ant sukamo volo, laša ir tuo pačiu kepa kaitroje. Manoma, kad šakotis į Lietuvą atkeliavo iš Vokietijos dvidešimtojo amžiaus pradžioje. Ten jis vadinamas „baumkuchen“ – pyragas-medis. Taip vadinamas todėl, kad pilant skirtingus sluoksnius, susidaro rievės, primenančios medžio rieves. Prapjovus šakotį, galima suskaičiuot,i kiek kartų buvo pilta tešla. Kai kuriuose Lietuvos kraštuose šakotis vadinamas raguoliu, raguočiumi, bankuchenu. Visa tai dėl neįprasto vokiško pavadinimo ir įstabios šio kepinio išvaizdos. Lietuvoje tradicinė šakočio forma yra eglutė – stambesnės „šakos“ apačioje ir smulkesnės viršuje. Turbūt nerasime vaiko, kuriam nemagėtų kuo greičiau nulaužyti skaniųjų ragelių (spyglių).

Grikių miltų šakočio kepimas ir sudėtis

Grikių miltų šakočiai visų pirma yra ypatingi dėl gamybos būdo ir turtingos sudėties. UAB „Lašų duonos“ grikių miltų šakotis kepamas iš grikių miltų, daugybės kiaušinių, margarino arba sviesto, cukraus ir grietinės. Paruošta tešla pilama ant specialaus volo, kuris yra virš ugnies ar krosnies. Volas sukamas, kad susiformuotų rageliai. Tuomet vėl pilamas sluoksnis ir vėl apkepama, kol sluoksnis įgauna aukso spalvą. Šis procesas yra kartojamas tiek kartų, kol išgaunamas norimo skersmens šakotis. Yra bandančių atkartoti šį kepinį namuose kepant orkaitėje, pilant tešlą plonais sluoksniais plokščiame inde, tačiau, norint išgauti tikrąjį raguolį, volas būtinas. Tad namie keptas gaminys taip ir liks šakočio pusbroliu.

Grikių miltų šakočio patiekimas

Šis grikių miltų pyragas dažniausiai tiekiamas supjaustytas tiesiog be nieko. Tai tikrai puikus būdas, tačiau ne vienintelis, kaip galima skaniai panaudoti šakotį. Grikių miltų šakočiai gali būti įdaromi putėsiais arba plakta grietinėle. Jei turite sulūžusių gabalėlių – iš jų galite pagaminti nuostabų tinginį. Taip pat galite trupinius panaudoti sluoksniuotam desertui – dalis grikių miltų šakočio trupinių, varškės kremo ir braškių. Žinoma, grikių miltų šakočio maistinė vertė yra gan aukšta, tad tokiais desertais mėgaukitės atsakingai. Jei norite šakotį saugiai nusiųsti į užsienį – į jo vidų prikraukite saldainių. Jei norite itin išskirtinio panaudojimo – šakočio gabalėliais gardinkite ledus, papuoškite uogomis ir vaisiais, dekonstruokite įprastą kelių sluoksnių desertą taurėje į meno kūrinį lėkštėje. Leiskite savo fantazijai šėlti, kad nei viena lėkštė nebūtų vienoda, kaip nėra ir vienodų ragelių ant šio įspūdingo kepinio.


Grikinį šakotį su sviestu galima įsigyti:
  • Vilniuje ,Benedikto turguje, krautuvėlėje "Vaišė";
  • Trakuose ,MB Vienaragio namas;
  • Utenoje "Jūratės parduotuvė";
  • Firminėse Lašų duona parduotuvėse.
Sudėtis / Energinė vertė
Energetinė vertė 100 g  2190 kJ/ 526 kcal
Riebalai  40,15 g
iš kurių sočiųjų riebalų  21,7 g
Angliavandeniai  40,2 g
Iš kurių cukrų  22,7 g
Skaidulinės medžiagos  1,2 g
Baltymai  9,9 g
Druska  0,45 mg

Laikyti sausoje, vėsioje vietoje.

Minimai tinkamumo naudoti data: nurodyta ant pakuotės.